System operacyjny Microsoft Windows służy użytkownikom już od wielu lat. Każda kolejna wersja wnosi nowe rozwiązania, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz funkcjonalności i niezawodności. Notorycznie pojawiające się „niebieskie ekrany”, brak sterowników, to przeszłość. Windows 10 z przekonaniem powiem, że jest stabilnym systemem, a co będzie miał do zaoferowania Windows 11?

Łatwość obsługi

Interfejs systemu został bardzo „odchudzony”, oczyszczony, co sprawia wrażenie prostszego w obsłudze, a na pewno wydaje się być bardziej czytelny. Na pierwszy rzut oka obsługa systemu wygląda na bardziej zcentralizowaną – przycisk Start i pasek zadań został zlokalizowany na środku dolnej belki – ukłon w stronę rozwiązań mobilnych. Microsoft obiecuje dużo szybsze wyszukiwanie ostatnio używanych plików z pomocą Microsoft 365 i to niezależnie od urządzenia i systemu operacyjnego Android, czy iOS. Trzeba pamiętać, że ten ekosystem rozwija skrzydła możliwości o ile jest zainstalowany i skonfigurowany na pozostałych używanych urządzeniach.

Jak ktoś pracował z poprzednimi wersjami systemu operacyjnego Windows zdaje sobie doskonale sprawę, że „okienka” aplikacji można praktycznie dowolnie układać na pulpicie, kaskadowo, sąsiadująco, jedno pod drugim itd. W Windows 11 z pomocą nowej funkcji Snap Layouts będzie można automatycznie, wg proponowanych schematów rozmieszczać okienka na pulpicie. Snap Groups pozwoli na konsolidowanie poszczególnych aplikacji w odpowiednie grupy, a Snap Desktops pozwoli na pracę nad różnymi zadaniami na różnych pulpitach przełączając się pomiędzy nimi. Powyższe funkcjonalności mają pomóc w organizacji i porządku pracy na jednym urządzeniu.

Łatwiejsza komunikacja

W Windows 11 z poziomu paska zadań, możemy rozpocząć Chat z wybranym kontaktem z wykorzystaniem Microsoft Teams. Microsoft chwali się, że połączenie będzie zrealizowane nawet jeśli użytkownik, do którego dzwonimy działa w oparciu o system Android, czy iOS – warunkiem jest zainstalowanie aplikacji Microsoft Teams, która została przygotowana również na wymienione platformy systemowe.

Wygodniejsze i szybsze wiadomości

Dzięki sztucznej inteligencji i Widgetom powiązanym z przeglądarką Microsoft Edge docieranie do ulubionych treści ma być szybsze i łatwiejsze. Odpowiednio spersonalizowany kanał z wybranymi elementami, jak kalendarz, zaplanowane zadania, pogoda czy wiadomości mają być pod ręką i zawsze dostępne.

Nowy sklep – Microsoft Store

Gruntownie przebudowany, z nowym bardziej intuicyjnym interfejsem i mnóstwem programów, gier i narządzi do pracy – tak Microsoft ma zamiar kusić użytkowników półkami pełnym aplikacji. Asortyment sklepu ma być bezpieczny, dobrze przetestowany, opisany i pogrupowany.

Windows 11 – minimalne wymagania sprzętowe!

Szybciej, wydajniej, bezpieczniej, ładniej, tak ma wyglądać praca w nowym systemie Microsoft Windows 11.

No to sprawdźmy, jakie zasoby sprzętowe musimy zapewnić dla swojego urządzenia, by cieszyć się tym dobrodziejstwem nowych okienek:

Procesor1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)  
Pamięć RAM4 GB
Miejsce na dysku64 GB lub więcej
Oprogramowanie układoweUEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
Moduł TPMMikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
Karta graficznaZgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0
WyświetlaczWyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru
Połączenie z Internetem i konta MicrosoftDo ukończenia konfiguracji urządzenia z systemem Windows 11 Home przy pierwszym użyciu wymagane są połączenie z Internetem oraz konto Microsoft.

Z czasem konieczne może być spełnienie dodatkowych wymagań w celu zainstalowania aktualizacji lub włączenia określonych funkcji w systemie operacyjnym.

Sprawdź, czy Twój komputer spełnia wymagania dla Windows 11 – link do strony Microsoft.

źródło: Microsoft.com


2 komentarze

net-max · 16 sierpnia 2021 o 15:59

Nie mogę się doczekać aktualizacji do 11.

Karol · 31 sierpnia 2021 o 01:03

Fajnie to brzmi 😉
Miejmy nadzieję, że ta wersja Windowsa będzie jeszcze lepsza od 10.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *