Serwerownia to niestety bardzo często pomijany temat w małych firmach. Z doświadczenia wiem, że serwery są umieszczane pod biurkami pracowników, czy w najlepszym wypadku w pomieszczeniach technicznych. Nie mają tam zapewnionego ani należytego bezpieczeństwa ani warunków klimatycznych. Jest to błąd, ponieważ to właśnie na serwerze, przechowujemy najważniejsze dane z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Natchnęło mnie to do napisania krótkiego artykułu o dobrych radach w temacie serwerownia w małej firmie.
Serwerownia dobre praktyki

Serwerownia w małej firmie

Pierwszym etapem, podczas projektu pod tytułem serwerownia, jest określenie potrzeb oraz w miarę możliwość zaplanowanie przyszłego rozwoju infrastruktury IT. Pozwoli to na rozbudowę sprzętu w szafie serwerowej i okablowania strukturalnego. Ważnym czynnikiem jest również budżet, który firma posiada na budowę lub modernizację serwerowni. Największym kosztem będzie zakup serwera. Warto zastanowić się nad  mocą obliczeniową maszyny. Zakupiony serwer, powinien mieć możliwość dołożenia drugiego procesora, pamięci RAM lub kolejnych dysków.

Pomieszczenie na serwerownię

Takie pomieszczenie powinno być klimatyzowane oraz odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych. W małych organizacjach ze standardami bezpieczeństwa bywa różnie. Warto w tej sytuacji delegować jedną osobą w firmie, która nadzoruje dostęp do serwerowni i sprawdza stan urządzeń. W dedykowanym pomieszczeniu na serwerownię powinny się znaleźć:

  • Klimatyzator i wentylacja,
  • System kontroli dostępu,
  • System gaśniczy,
  • Instalacje alarmu i monitoringu.

 

Szafa serwerowa

Szafa RACK

 

Szafa serwerowa i osprzęt

Wybierając szafę serwerową dla serwerów rackowych należy zwrócić uwagę na głębokość szafy, ponieważ serwer może nie zmieścić się w za płytkiej szafie. W szafie serwerowej umieszczamy panele krosownicze z zarobionym okablowaniem strukturalnym, organizery kabli, listwy rackowe i urządzenia sieciowe. Na dole, montujemy zasilacze awaryjne UPS. Na specjalnych półkach umieszczamy serwery i macierze dyskowe. Zasilacz awaryjny UPS do serwerów powinien być w topologii line-interactive. Koniecznie z opcją zarządzania SMART. Zarządzalny UPS przy zaniku prądu prawidłowo wyłączy i włączy system serwerowy. Wykluczy to ewentualne uszkodzenie dysków i danych na serwerze.

 

Łącze Internetowe

W przypadku awarii łącza w lokalizacji firmy, nie będziemy mieli dostępu do danych firmowych z zewnątrz. Jeżeli komunikacja internetowa jest dla nas bardzo ważna i na przykład posiadamy własny sklep internetowy, zakłóci to również naszą pracę lokalną w biurze. Warto więc zainwestować w łącza internetowe od dwóch niezależnych operatorów, w które będzie uzbrojona nasza serwerownia.

 

Koszty

Budowa własnej serwerowni może być dla nas bardzo kosztowna. Jeżeli firma jest mała i potrzebuje tylko jeden serwer może nie do końca się opłacać. Należy pamiętać również o kosztach związanych z utrzymaniem serwerowni: koszty prądu, ochrony i monitoringu. Dlatego często firmy wybierają opcję wykupienia serwera w chmurze publicznej, wynajmując serwer jako usługę u zewnętrznego dostawcy – na przykład Microsoft Azure – https://azure.microsoft.com/pl-pl/. Mamy wtedy pewność, że nasz sprzęt jest dobrze chroniony, z bezpieczną infrastrukturą informatyczną. Możemy też wybrać opcję monitoringu stanu serwera z powiadomieniami oraz wsparcie telefoniczne administratorów i specjalistów IT.

 

Podsumowanie

Serwerownia w małej firmie to bardzo ważny temat. Należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo danych kluczowych w naszym przedsiębiorstwie. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie warunki klimatyczne i techniczne dla naszych serwerów, które są strategicznymi urządzeniami dla funkcjonowania biznesu.

Jeżeli mimo wszystko, po podsumowaniu wszystkich kosztów związanych z obsługą serwerów i  utrzymana serwerowni, okażę się, że koszty są zbyt duże. Warto kluczowe usługi dla firmy połączyć w model hybrydowy i zaimplementować naszą infrastrukturę w chmurze. Można również zlecić przygotowanie takiej analizy i projektu specjalistycznym firmom informatycznym. Firma SPARK-IT Sp. z o.o. zajmuje się kompleksową obsługą informatyczną firm, w tym obsługą serwerów i sprzętu komputerowego. Jako autoryzowane centrum kompetencyjne Microsoft Azure, przygotowujemy wdrożenia i migracje infrastruktury IT klienta do chmury. Jesteśmy więc w stanie kompleksowo i profesjonalnie zaopiekować się siecią informatyczną klienta.

Zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy więcej rad pod kątem Twojej serwerowni.

https://www.spark-it.pl

Kategorie: Ogólne

3 komentarze

Informatyk · 22 sierpnia 2018 o 09:50

Bardzo dziękuje za fajny wpis planujemy budowę małej serwerowni w firmie mojego brata dlatego bardzo mi się przydadzą te porady.

    Adam Caryk · 22 sierpnia 2018 o 12:46

    Dziękuje za pozytywny komentarz do mojego artykułu. Cieszę się, że mogłem podnieść Państwa świadomość w zakresie budowy i projektowania serwerowni.

Dawid · 1 września 2021 o 14:03

Super wpis!
Na pewno przyda się nie jednej osobie, która planuje zbudować serwerownie, artykuł idealny dla takiej właśnie osoby. 😉

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *