Czym jest Outsourcing IT? Nazywany również obsługą informatyczną bądź opieką IT. Jakie ma wady, a jakie zalety? Chciałbym rozwinąć ten temat w formie kilku wpisów, ponieważ mam pełną świadomość że temat jest złożony i jeden wpis mógłby nie wystarczyć. 
Outsourcing IT - Czym jest?

Outsourcing IT – Czym jest?

Na początku jednak chciałbym się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy wpis na tym blogu.

Cześć! 🙂

Nazywam się Piotr Dudak i obecnie pracuję w firmie SPARK-IT, w której odpowiadam między innymi za administrację serwerów i sieci naszych klientów oraz projektuję i wdrażam rozwiązania wspierające naszych klientów w ich codziennych procesach. W branży IT jestem już od kilkunastu lat. Moje umiejętności są związane głównie z technologiami Microsoft. Najpierw była to rodzina Windows Server, a ostatnio chmura Microsoft Azure.

No dobra to tyle tytułem wstępu i przejdźmy do meritum…

Outsourcing IT jest to nic innego jak oddanie zarządzania całą infrastrukturą informatyczną w ręce firmy zewnętrznej. Czasami w zakres takiej opieki IT wchodzi tylko administracja serwerami oraz administracja urządzeniami sieciowymi bez zarządzania komputerami użytkowników, ale zazwyczaj jest to zarządzanie infrastrukturą IT w całości. Firma zewnętrzna za określoną w umowie kwotę, przejmuje na siebie całość tematów związanych z informatyczną częścią przedsiębiorstwa.

Tutaj link dla ambitnych z Wikipedii opisujący, szczegółowo czym jest ogólnie outsourcing – https://pl.wikipedia.org/wiki/Outsourcing

Jakie są zalety takiej usługi?

W pierwszej części serii chciałbym poruszyć, moim zdaniem jedną z głównych zalet, czyli:

Niższe koszty

Dzięki korzystaniu z usługi outsourcing IT, nie musimy ponosić stałych miesięcznych kosztów związanych z utrzymywaniem etatu informatyka. Jak zapewne wiecie, branża IT króluje wśród innych branż w kategorii wysokości zarobków. W związku z tym posiadanie dobrego informatyka, a tylko taki powinien nas interesować, będzie bardzo kosztowne.

Ponadto co w przypadku, gdy nasz informatyk poważnie zachoruje lub pójdzie na urlop? Pozostajemy zupełnie bez opieki informatycznej. Poważna awaria kluczowego serwera czy aplikacji i nasza firma nie może pracować, co generuje realne straty finansowe i wizerunkowe. Należałoby zatem zbudować cały zespół informatyków. Koszt utrzymania takiego zespołu ekspertów będzie naprawdę bardzo wysoki.

Z pomocą przychodzi nam obsługa informatyczna firmy zewnętrznej. Płacimy ułamek tego kosztu i mamy dostęp do całego zespołu informatyków. Pamiętajmy o tym przy wyborze firmy outsourcingowej, aby posiadała cały zespół ekspertów, a nie pojedynczego pracownika. Pozwoli nam to uniknąć podobnych problemów, jak w przypadku zatrudnienia jednego człowieka na  stanowisku informatyka.

Dodatkowo w dobrze skonstruowanej umowie z firmą informatyczną,  płacimy tylko i wyłącznie za przepracowany czas technika dla naszej firmy. Jesteśmy rozliczani godzinowo z firmą świadczącą opiekę IT i nie płacimy pracownikom za nieproduktywnie spędzany czas w pracy.

Opieka informatyczna daje nam realną szansę na obniżenie kosztów działania przedsiębiorstwa.

Kolejną zaletą usługi Outsourcing IT jest:

Dostęp do zespołu ekspertów

Wchodząc we współpracę z profesjonalną firmą świadczącą opiekę IT, dostajemy bezpośredni dostęp do wiedzy ekspertów. Jest to niesamowity przywilej, który może nam często pomóc w rozwiązaniu kluczowych problemów lub podpowiedzieć najkorzystniejszy dobór narzędzi bądź aplikacji do obsługi procesów w firmie.

Wyobraźmy sobie sytuację, że stoimy przed projektem wdrożenia nowego oprogramowania ERP w naszej firmie, która składa się z kilkudziesięciu oddziałów i kilkuset pracowników. Dzięki stałej współpracy z zespołem ekspertów, możemy spodziewać się przygotowania projektu infrastruktury IT, optymalnie zaprojektowanej przez specjalistów w dziedzinach:

  • administracja serwerów
  • administracja siecią komputerową
  • administracja oprogramowaniem ERP
  • zarządzanie systemami klienckimi (na komputerach)

Oczywiście możemy liczyć na to, że jedna osoba będzie miała pełną wiedzę we wszystkich dziedzinach, ale zazwyczaj specjaliści o wąskich specjalizacjach, mają większą wiedzę szczegółową.

W związku z powyższym, zadbajmy o znalezienie firmy świadczącej usługę outsourcing IT,  która ma w swoich szeregach zespół ekspertów i jest w stanie w przystępny sposób tą wiedzę ekspercką nam przekazać.

Jeżeli już nawiążemy współpracę z taką firmą, korzystajmy z tej wiedzy jak najczęściej! Wiedza z zakresu IT, w dzisiejszych czasach jest niezbędna w działaniu firmy z każdej branży. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań informatycznych, pozwoli na usprawnienie pracy firmy i zwiększenie jej konkurencyjności.

Na koniec nie zabraknie drobnej reklamy. 🙂

Wszystkich tych zalet zewnętrznej obsługi informatycznej, możecie doświadczyć kontaktując się i współpracując z firmą: SPARK-IT Sp. z o.o..

Posiadamy zespół ekspertów, a nasze umiejętności poparte są licznymi certyfikatami.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.spark-it.pl

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć pierwsze dwie zalety obsługi informatycznej firm, czyli Niższe koszty i Dostęp do zespołu ekspertów.

W następnych częściach postaram się przedstawić kolejne zalet, ale również wady usługi Outsourcing IT!

Kategorie: Ogólne

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.