W dzisiejszych czasach już nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest kopia zapasowa danych. Świadomość użytkowników o ewentualnych zagrożeniach w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Praktycznie codziennie docierają do nas wiadomości o kolejnych atakach hakerskich szyfrujących dane typu ransomware. Na skutek takiego ataku jedyną możliwością odzyskania dostępu do naszych danych, jest posiadanie skutecznej kopii zapasowej.

Musimy mieć świadomość, że nie tylko takie zagrożenia na nas czyhają. Cały czas musimy pamiętać o możliwości zwykłego uszkodzenia dysku twardego w komputerze lub w przypadku firmy – w serwerze. Tutaj nie zapominamy o starej zasadzie, że RAID to nie kopia zapasowa. Często użytkownicy mylą te pojęcia i uważają, że są bezpieczni ponieważ posiadają RAID w serwerze. O ile macierz dyskowa (na przykład RAID1) chroni nas przed uszkodzeniem pojedynczego dysku, to zupełnie nie chroni nas przed zwykłym usunięciem danych (przypadkowym bądź celowym). W takim przypadku dane na obu dyskach się nadpiszą i bez kopii zapasowej możemy mieć problem z odzyskaniem ważnych danych firmowych.

Kopia zapasowa – Rodzaje

Teraz trochę teorii, ale spokojnie będzie krótko i treściwie 🙂

Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Pełna kopia zapasowa – jest to kopia całościowa, czyli mamy skopiowane wszystkie dane na moment wykonania kopii zapasowej. Standardowo tworzymy ją jako pierwszą. Ta kopia jest najbardziej czasochłonna, ponieważ musimy zabezpieczyć wszystkie pliki przy każdym jej wykonaniu. Będzie to bardziej uciążliwe przy bardzo dużych ilościach danych.

Różnicowa kopia zapasowa – zapisywana jest tylko różnica danych, które się zmieniły od czasu wykonania pełnej kopii zapasowej. Ta kopia jest już znacznie szybsza do wykonania, ponieważ zawiera tylko wybrane dane.

Przyrostowa kopia zapasowa – podobnie jak kopia różnicowa bazuje na kopii plików, które zostały zmienione od pełnej kopii. Z tą różnicą, że dla każdej nowej zmiany tworzy się nowa kopia. Nie kumuluje się różnic. Taka kopia zajmuje najmniej miejsca, natomiast wymaga najwięcej czasu na odtworzenie, ze względu na konieczność analizy wszystkich kopii przyrostowych wykonanych od czasu kopii zapasowej pełnej.

To nie jedyny podział jakim możemy objąć kopie zapasowe. Backup możemy podzielić także na kopie Onsite oraz Offsite, czyli kopia zapasowa przechowywana na miejscu oraz wyniesiona poza lokalizację firmy. Kopia zapasowa Onsite może być zapisywana na innej macierzy w serwerowni lub innym dysku sieciowym. Taka kopia zapasowa jest zawsze „pod ręką” i możemy szybko odzyskać z niej dane. Kopia Offsite natomiast będzie przechowywana na przykład na zewnętrznych nośnikach (dyskach USB, taśmach lub RDX) wyniesionych w bezpieczne miejsce poza lokalizację podstawową firmy. W ostatnim czasie najpopularniejsza kopia Offsite to kopia zapasowa do chmury. Wysyłamy nasze dane w sposób bezpieczny (zaszyfrowane i przez szyfrowane połączenie) do serwerowni hostera. Taka kopia zapasowa chroni nas na wypadek pożaru czy włamania z kradzieżą w podstawowej serwerowni.

Kopia zapasowa w firmie – Dobre praktyki

Teraz kilka słów o dobrych praktykach. Naszym klientom, którzy są objęci stałą opieką informatyczną proponujemy schemat kopii zapasowych w modelu 3-2-1, czyli posiadamy trzy egzemplarze kluczowych danych na dwóch różnych rodzajach nośników oraz jedną kopie wyniesioną – Offsite.

Zasadą nadrzędną jest trzymanie wszystkich kluczowych danych na serwerze, który jest objęty częstą kopią zapasową. Użytkownicy powinni mieć wydane zalecenie trzymania wszystkich ważnych danych w jednym miejscu i nie zapisywania ich w dowolnej lokalizacji na dysku komputera. Natomiast zalecenia zaleceniami, a życie pokazuje że użytkownicy często zapisują najistotniejsze dane na pulpicie lub w katalogu Moje dokumenty. Nie jest to oczywiście problemem, jeżeli zawczasu zadbamy o wdrożenie w firmie kopii zapasowej wszystkich komputerów.

Dodatkowo bardzo ważną kwestia jest regularne testowanie kopii zapasowej. Nasi klienci są objęci programem kwartalnego testowego odzyskiwania danych z backupu. Zazwyczaj procedura wygląda tak, że przywozimy do naszego laboratorium kopie od klientów i odtwarzamy serwery – maszyny wirtualne. Weryfikujemy ich spójność i testujemy poprawność działania kluczowych aplikacji. Dzięki takim regularnym testom, nie musimy obawiać się czy kopia będzie poprawna w krytycznym momencie podczas awarii. Działamy zgodnie z wcześniej przygotowanym planem Disaster Recovery i nie tracimy czasu na obmyślanie strategii naprawy.

Kopia zapasowa – Polecane programy

W naszej firmie korzystamy wyłącznie ze sprawdzonego oprogramowania i przetestowanego „w boju” w trakcie wielu lat obsługi klientów. Przesyłam przykładową krótką listę programów do wykorzystania we własnej firmie.

Kopia zapasowa serwerów wirtualnych Hyper-V / VMWareAltaro VM Backup – możliwość kopii zapasowej Offsite (dyski USB, RDX, chmura Microsoft Azure czy AWS).

Kopia zapasowa komputerówXopero lub darmowe narzędzie wbudowane w NAS firmy Synology.

Kopia zapasowa baz SQL – darmowe narzędzie do kopii zapasowej baz MS SQL – SQL Backup Free

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się choć odrobinę przybliżyć temat kopii zapasowej danych firmowych. Zachęcam do analizy swoich danych i systemów backupu jeszcze dzisiaj. Może się okazać, że zbudowany w sposób przemyślany Disaster Recovery Plan uratuje nam wiele nerwów, czasu i pieniędzy. W razie dodatkowych pytań zapraszam do komentowania pod artykułem lub kontaktu bezpośredniego z naszą firmą – SPARK-IT.


1 komentarz

Gabriel VD · 19 stycznia 2022 o 00:27

W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, ale Twój artykuł jest naprawdę ciekawi. Odróżnia się od innych charakterystycznym stylem wypowiedzi – i dobrze. Oryginalność jest w cenie 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *